Lista aktualności Lista aktualności

Radiowa „Jedynka” z wizytą u żubrów

W czwartek 27 lipca, dziennikarze „Ekspresu Jedynki” odwiedzili Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej.

Emitowana w piątki od 15.00 do 16.40 audycja pt.: Lato z przyrodą, prezentuje miejsca w Polsce, które są mniej znane turystom, a swoje istnienie i niespotykane uroki zawdzięczają działalności ludzi. Tym razem reporterzy zawitali do śląskich lasów, których nieskrywaną dumą są m.in. żubry.
Przybyłe 152 lata temu, w zamian za 20 jeleni, cztery żubry z Puszczy Białowieskiej, były zaczątkiem istniejącej po dziś dzień zamkniętej hodowli. To żubry z tej hodowli miały kapitalne znaczenie dla restytucji współczesnej populacji tego ogromnego ssaka w Europie.
Nadleśnictwo Kobiór sprawuje pieczę nad hodowlą praktycznie od zakończenia II wojny światowej. Dzięki zaangażowaniu leśników żubry pszczyńskie, przetrwały trudne czasy i nadal są symbolem Puszczy Pszczyńskiej.
Od 2006 roku, w granicach utworzonego specjalnie dla ochrony żubra rezerwatu, funkcjonuje zagroda pokazowa, ośrodek edukacji i ścieżka dydaktyczna.

Audycja w całości dostępna na stronie: http://www.polskieradio.pl/7/6081/Artykul/1797583,Nie-taki-Slask-czarny-jak-go-maluja